duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goE-Kütüphane goE-Ders goPhotoshop
 

 • Reklam

Ders 24 - Resmin Çözünürlüğü ve Boyutu

Photoshop Dersleri - Okan BİLKE

Ders 24 - Resmin Çözünürlüğü ve Boyutu

Mesajgönderen okanbilke » 24 Haz 2016 16:22

Bir resmin çözünürlüğü ve boyutunun ne olduğunu önceki bölümde öğrenmiştik. Şimdi de resmin çözünürlüğü ve boyutunu nasıl göreceğimizi ve gerekli ise nasıl değiştireceğimizi öğrenelim.
RESMİN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
Photoshop'da resimler 300 ppi yüksek çözünürlükte ya da 72 ppi veya 96 ppi düşük çözünürlükte görüntülenir. Rabi ki değişik çözünürlükte de resimler görüntülenir. Ancak kullanım amacına uygun çözünürlükler bunlardır.
Renkli bir baskıda kullanılacak bir resmin çözünürlüğü 300 ppi olmalıdır. Web sayfasında kullanılacak bir resmin çözünürlüğü 72 ppi veya 96 ppi olmalıdır.
Şunu da çok iyi bilmemiz gerekir, resmin çözünürlüğü ne kadar iyi olursa olsun çıktı aldığınız yazıcı veya baskı makinenizin baskı çözünürlüğü iyi değilse elde ettiğiniz çıktı kötü olacaktır.
Photoshop'ta açmış olduğunuz bir bitmap grafiğin çözünürlüğünü büyütmek işe yaramaz. Ancak küçültebilirsiniz. Photoshop'ta yeni bir doküman oluşturduğunuzda daha sonra dokümanın çözürlüğünü arttırabilir ve azaltabilirsiniz.
Photoshop'ta açmış olduğunuz bir resmin çözünürlüğünü görmek ve değiştirmek için aşağıdaki yolu takip edin:
 1. Image menüsünden Image Size komutunu tıklayın veya klavyeden Ctrl+Alt+I kısayol tuş bileşenine basın.
 2. Resolution metin kutusunda resmin çözünürlüğü görülür. Gerekli ise buraya yeni değer girerek resmin çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.
 3. Ok komut düğmesine tıklayıp iletişim kutusunu kapatın.
Resim

Web sayfalarında kullanacağınız çalışmaların çözünürlüğünü buradan ayarlayabilirsiniz veya daha sonradan öğreneceğimiz optimizasyon yöntemini kullanabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir: İnternette bulmuş olduğunuz bir resmi kullanmak için çözünürlüğü arttırmak hemen sonuç vereceği anlamına gelmez. Hatta çoğu kez sonuç vermez.

RESMİN BOYUTU
Resmin boyutunu kullanım amacına göre ayarlamanız gerekir. Genellikle resmin boyutunu küçültmek sorun oluşturmaz. Ancak resmin boyutunu büyütmek çoğu kez sorunlara neden olabilir.
Resmin boyutunu görmek ve ayarlamak için aşağıdaki yolu takip edin:
 1. Image menüsünden Image Size komutunu tıklayın veya klavyeden Ctrl+Alt+I kısayol tuş bileşenine basın.
 2. Karşınıza Image Size iletişim kutusu gelecektir. İletişim kutusunun üst kısmında piksel, alt kısmında metrik sistemde resmin boyutu görüntülenir.
  Resim
 3. Resmin boyutunu değiştirmek için istediğiniz değerleri girebilirsiniz.
 4. Resmin en boy oranının aynı oranda değiştirilmesini istiyorsanız Constrain Proportions onay kutusunu işaretleyin.
 5. Constrain Proportions onay kutusu işaretlemişseniz, resmin yalnızca en veya boyundaki değişikliği girmeniz yeterlidir. Diğeri aynı oranda otomatik olarak değişecektir.
 6. Resmin en ve boy oranını aynı oranda değiştirmek gerekir. Aksi takdirde resim oranı değişeceğinden çok kötü bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz.
 7. Ok komut düğmesine tıklatıp iletişim kutusunu kapatın.
Resmin boyutunu fare ile serbest olarak da değiştirebilirsiniz. Ancak açmış olduğunuz resim background yani arka plan olarak kabul edilir. Bu resmi katmana dönüştürmeniz gerekir. İlerleyen bölümlerde katmanın ne olduğunu öğreneceksiniz. Bir background'u katmana dönüştürmek için Layers panelinde background katmanı üzerinde fare sağ tuşuna tıklayın.
Resim

Layer From Background... komutunu tıklayın. Karşınıza gelen iletişim kutusunda Ok komutunu tıklayıp geçin.
Resminiz artık bir katmana dönüştü dolayısıyla serbest olarak resmi büyütüp küçültebilirsiniz.
Resmi serbest boyutlandırmak için aşağıdaki yolu takip edin:
 1. Edit menüsünden Free Transform komutunu tıklayın veya klavyeden Ctrl+T tuş kombinasyonuna basın.
 2. Resmin köşelerinde ve orta noktalarında tutamaçlar belirir. Ayrıca araç çubuğu resmin boyutunu değiştirmenizi sağlayacak seçenekleri görüntüler.
 3. Tutamaclardan tutarak resmin boyutunu değiştirebilirsiniz. Ancak dikkat ederseniz resim bir nesne haline gelmiştir. Daha önce dosyanın boyutunu değiştirmiştik şimdi dosya boyutu sabit kalıp sadece resmin boyutları değişmektedir. Klavyeden Shift tuşu basılı iken tutamaclardan tutup sürüklerseniz, resmin en boy oranı sabit kalacaktır. Resmin bir kenarındaki tutamacı tutup sürüklerken Alt tuşunu basılı tutarsanız aynı oranda karşı kenarda büyüyecek veya küçülecektir.
  Resim
 4. Araç çubuğunu kullanarak da resmin boyutunu değiştirebilirsiniz. Ancak bu yüzde oranlarında olur.
 5. Edit menüsünden Free Transform komutunu tıklayın veya klavyeden Ctrl+T tuş kombinasyonuna bastıktan sonra aşağıdaki seçenek çubuğuyla karşılaşacaksınız.
  Resim
 6. En ve boyun aynı anda değişmesini istiyorsanız Resim Maintain Aspect Ratio düğmesine tıklayın. Resmin genişliğini H kutusuna yüzde olarak girin. Resim Maintain Aspect Ratio düğmesi basılı ise bir tanesine değer girmeniz yeterlidir.
 7. İşleminiz bittikten sonra herhangi bir araç çubuğuna tıklayın veya klavyeden Enter tuşuna basın.
Resmi arka plan olmaktan çıkardığımız için resmin boyutunu büyüttüğünüzde resmin bir kısmının görüntülenmediğini, küçülttüğünüzde boş bir arka planın görüntülendiğini göreceksiniz. Aslında arka plan resimlerinin boyutunu ilk yöntemle, katmanların boyutunu ikinci yöntemle ayarlamak gerekir.
Resmi yeniden arka plan yapmak için Layer panelinde background katmanı üzerinde fare sağ tuşuna tıklayın. Karşınıza gelen kısayol menüsünden Flatten Image komutunu tıklayın. Bu komutun çok farklı işlevi. Bunu ilerleyen derslerimizde göreceğiz.
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu
 
Mesajlar: 721
Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj
Kayıt: 15 Mar 2013 13:09
Konum: Ankara

Reklam

Dön Photoshop

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


 • Reklam
cron