duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goE-Kütüphane goE-Ders goPhotoshop
 

  • Reklam

Ders 20 - Temel Kavramlar

Photoshop Dersleri - Okan BİLKE

Ders 20 - Temel Kavramlar

Mesajgönderen okanbilke » 24 Haz 2016 01:58

Photoshop ile çalışmaya başlamadan önce bazı temel kavramları öğrenmek daha sonraki işlemlerde işlerinizi kolaylaştıracaktır. Şimdi bu kavramları öğrenmeye başlayalım.
BITMAP
Yan yana ve üst üste dizilen renkli kutucuklar bir matris şekli oluşturur ve buna Bitmap resim denir. Bu renkli kutucuklar bir araya gelerek resimleri oluştururlar. Fotoğraflar, dijital video görüntüleri vb. grafikler hep bitmap resmidir. Bitmap resimleri, bir görüntü işleme programı kullanarak düzenleyebilirsiniz.
Aşağıda %1600 büyütülmüş bir resim görüntülenmektedir. Resmi oluşturan kutucuklara dikkat edelim.
Resim

PIKSEL
Bitmap resimlerin kutucuklardan oluştuğunu söylemiştik. Bu kutucuklara piksel denir. Piksellerin boyutları değişken ve her birinin bir rengi vardır. Yukardaki resimde pikseller görülmektedir.
BOYUT
Resmi oluşturan matrisin sütun sayısı ve satır sayısı Bitmap resmin boyutunu belirtir. Örneğin 142x112 biçimindeki bir değerde 142 resimdeki sütun sayısını, 112 resimdeki satır sayısını gösterir.
Resimlerin boyutu cm ve inch olarak da belirlenir. Örneğin 9x11 cm biçimindeki bir değerde 9 cm resmin genişliğini, 11 cm resmin yüksekliğini göstermektedir.
Resmin görüntülendiği sisteme göre resmin piksellerinin boyutu değişken olacaktır. Bu nedenle resmin görüntülendiği sisteme göre resmin boyutu değişken olacaktır. Dolayısıyla resmin boyutunu pikseller cinsinden belirlemek genellikle daha kullanışlıdır.

ÇÖZÜNÜRLÜK
Bir inch uzunluğundaki piksel sayısına çözünürlük denir. Bir resmin çözünürlüğü ne kadar yüksekse resmin kalitesi o kadar iyi olur. Çözünürlük büyüdüğünde resim dosyasının boyutu da büyüyecektir. Resimlerin her zaman çözünürlüğünün çok yüksek olması istenmez. Örneğin internette gördüğünüz resimlerin çözünürlüğü 72 pixels/inch şeklindedir. Bu 1 inch uzunluğunda 72 piksel olduğunu söylemektedir. Bu çözünürlükteki bir resmin baskısı çok kötü çıkacağını unutmayın. Yani ekran görüntüsü ile baskı görüntüsü farklı kalitededir.
Çözünürlük ppi (pixel per inch/1 inch'teki piksel sayısı), dpi (dot per inch/1 inch'teki nokta sayısı) veya pixel/inch (1 inch'teki piksel sayısı) birimleri ile gösterilir.

RENK DERİNLİĞİ
Resim üzerinde çalışırken bir renk kütüphanesi seçmeniz gerekir. Seçmiş olduğunuz renk kütüphanesindeki renk sayısı renk derinliğini belirler.
RENK DEĞERİ
Bilgisayarda her rengin sayısal bir değeri vardır. Bu değer rengin renk spektrumu üzerindeki konumuna göre belirlenmiştir.
DOYGUNLUK
Rengin sağlığına ve sadeliğine doygunluk denir. Rengin doygunluğu artırıldığında ana rengin dışındaki tonlar azalır, doygunluğun azaltılması ana renk dışındaki tonların artmasını sağlar.
PARLAKLIK
Bir piksel tarafından emilen ya da yayılan ışık miktarına parlaklık denir.
AYDINLIK
Bir rengin açıklık koyuluk değerine aydınlık denir.
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu
 
Mesajlar: 721
Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj
Kayıt: 15 Mar 2013 13:09
Konum: Ankara

Reklam

Dön Photoshop

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


  • Reklam
cron