duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goE-Kütüphane goE-Ders goPhotoshop
 

  • Reklam

Ders 12 - Yardımcı Araçları Kullanmak

Photoshop Dersleri - Okan BİLKE

Ders 12 - Yardımcı Araçları Kullanmak

Mesajgönderen okanbilke » 23 Haz 2016 23:15

Cetvelleri, kılavuz çizgilerini, dilim çizgilerini, seçimleri, ızgaraları görüntüleyebilir ve görüntüden kaldırabilirsiniz. Çalışmalarınızda bu araçlar çok işinize yarayacaktır. Özellikle montaj yaparak kompozisyonunuzu oluşturuyorsanız bu araçları kullanmanız kaçınılmazdır.
CETVELLERİ KULLANMAK
Cetvelleri görüntüleyerek çalışmalarınızda nesneleri yerleştirirken yararlanabilirsiniz. Ayrıca kılavuz çizgilerini kullanabilmek için cetvellerin görüntülenmesi gerekir.
Cetvelleri görüntülemek için View menüsünden Rulers komutunu tıklayın veya klavyeden Ctrl+R kısayol tuş bileşenine basın. Aynı yolu takip ederek cetvelleri görüntüden kaldırabilirsiniz.
Resim

Cetvellerinizde kullanılacak ölçü birimini belirlemek için cetvel üzerine çift tıklayın veya Edit menüsünden Preferences komutunu seçip Units & Rulers komutunu tıklayın.
Resim

Rulers açılır listesinden cetveller için ölçü birimini seçin. Ölçü birimini belirlemenin bir yöntemi de cetvel üzerinde fare sağ tuşuna tıklayıp gelen kısayol menüsünden ölçü birimini seçmektir.
Cetvellerin kesiştiği sol üst taraf orijinde (0, 0) koordinatındadır. Orijini değiştirmek için cetvellerin kesiştiği noktaya tıklatıp sürükleyin. Orjin yapmak istediğiniz noktaya gelince fare sol tuşunu serbest bırakın. Yeniden cetvellerin kesiştiği noktayı orijin yapmak için cetvellerin kesiştiği sol üst köşeye çift tıklayın.
Fare ile çalışma alanında hareket ederken dikey ve yatay cetvel üzerinde koordinatlarınızı görebilirsiniz.

KILAVUZ ÇİZGİLERİ
Çalışma alanına nesneleri yerleştirirken kılavuz çizgileri çok fazla işinize yarar. Nesneleri hizalamak, nesnenin yerleştirileceği alanın belirlenmesi, çalışmanıza göre kenar boşluklarının belirlenmesi gibi durumlarda kılavuz çizgileri kullanılır. Kılavuz çizgileri doküman çıktısında yazdırılmaz.
Çalışma alanına yatay kılavuz çizgisi eklemek için yatay cetvel üzerinde fare sol tuşuna tıklayıp aşağı doğru sürükleyip çalışma alanında istediğiniz noktaya bırakın. Dikey kılavuz çizgisi eklemek için dikey cetvel üzerinde fare ile tıklayıp çalışma alanına sürükleyip istediğiniz konuma sürükleyin.
Resim

Kılavuz çizgilerinin ekleneceği noktaları belirterek de kılavuz çizgisi ekleyebilirsiniz. Bunun için View menüsünden New Guide komutunu kullanın.
Resim

Dikey kılavuz çizgisi eklemek için Vertical seçeneğini, yatay kılavuz çizgisi eklemek için Horizontal seçeneğini seçip kılavuz çizgisinin ekleneceği noktayı Position kutusuna girip Ok komut düğmesini tıklatın.
Eklediğiniz kılavuz çizgisinin konumunu değiştirebilirsiniz. Bunun için araç kutusundaki Resim Move aracına tıklayın. Konumunu değiştirmek istediğiniz kılavuz çizgisi üzerine fare ile gidin. Fare işaretçisi iki yönlü ok şeklini alınca fare sol tuşuna tıklayıp sürükleyerek konumunu değiştirin.
Yanlışlıkla kılavuz çizgilerinin konumunu değiştirebilirsiniz. Kılavuz çizgilerinin konumunun değişmemesini istiyorsanız bunları kilitlemelisiniz. Kılavuz çizgilerini kilitlemek için View menüsünden Lock Guides komutunu tıklayın veya klavyeden Alt+Ctrl+; kısayol tuş bileşenine basın.
Eklemiş olduğunuz kılavuz çizgilerini gizleyebilir ve tekrar görüntüleyebilirsiniz. Bunun için View menüsünden Show komutunu seçip Guides komutunu tıklayın veya klavyeden Ctrl+; kısayol tuş bileşenine basın. Aynı yolu takip ederek gizlenmiş kılavuz çizgilerini görüntüleyebilirsiniz.
Eklemiş olduğunuz kılavuz çizgisini kaldırabilirsiniz. Bunun için araç kutusundaki Resim Move aracına tıklayın. Kılavuz çizgisine tıklayıp cetvel üzerine sürükleyip bırakın. Tüm klavuz çizgilerini kaldırmak için View menüsünden Clear Guides komutunu tıklayın.
Kılavuz çizgileri ayarlarını değiştirmek için Edit menüsünden Preferences komutunu seçip Guides, Grid & Slices komutunu tıklayın.
Resim

Guides alanındaki seçenekleri kullanarak kılavuz çizgilerinin ayarını değiştirebilirsiniz. Buradaki seçeneklerin işlevi aşağıdaki gibidir:
  • Color açılır listesinden kılavuz çizgilerinin rengini seçebilirsiniz.
  • Style açılır listesinde iki seçenek yer alır. Kılavuz çizgilerinin düz çizgi şeklinde olması için ki bu varsayılan seçenektir Line seçeneğini seçin. Kılavuz çizgilerinin noktalı olmasını istiyorsanız Dashed Lines seçeneğini seçin.

HİZALAMA KILAVUZ ÇİZGİLERİ
Bir nesneyi diğer nesnelere göre hizalayacağınız zaman hizalama kılavuz çizgilerinden yararlanabilirsiniz. Bir nesne çizerken veya taşırken diğer nesnelere yaklaştırdığınızda nesnenin kenarlarına ve merkezine hizalamanızı sağlayan hizalama kılavuz çizgileri belirir. Aşağıda hizalama kılavuz çizgisi görülmektedir.
Resim

Hizalama kılavuz çizgilerini görüntülemek veya kaldırmak için View menüsünden Show komutunu seçip Smart Guides komutunu tıklayın.
Hizalama kılavuz çizgileri pembe renkte görünür. Hizalama kılavuz çizgilerinin rengini değiştirmek için Edit menüsünden Preferences komutunu seçip Guides, Grid & Slices komutunu tıklayın.
Resim

Smart Guides alanındaki Color açılır listesinden hizalama kılavuz çizgilerinin rengini seçin.

IZGARALAR
Izgaraları görüntüleyerek çalışmanızda nesneleri çok daha kolay yerleştirebilirsiniz. Özellikle yollar çizerken çok işinize yarayacaktır.
Izgaraları görüntülemek veya görüntüden kaldırmak için View menüsünden Show komutunu seçip Grid komutunu tıklayın.
Resim

Ön planda geniş, arka planda daha sıkı örülmüş ızgara çizgileri vardır. Izgara çizgileri ayarlarını düzenlemek için Edit menüsünden Preferences komutunu seçip Guides, Grid & Slices komutunu tıklayın.
  • Color açılır listesinden ızgara çizgilerinin rengini seçebilirsiniz.
  • Style açılır listesinden ızgara çizgilerinin biçimini seçebilirsiniz. Lines düz çizgi, Dashed Lines noktalı çizgi ve Dots aralıklı noktalı çizgi.
  • Gridline every kutusuna ön plan ızgara çizgileri arasındaki mesafeyi girebilirsiniz. Sağ taraftaki açılır listeden kullanılacak ölçü birimini seçebilirsiniz.
    Resim
  • Sundivisions kutusuna iki ön plan ızgara çizgisi arasının arka plan ızgara çizgileri ile kaça bölüneceğini girebilirsiniz.

PİKSEL IZGARALAR
%500 üzerinde görüntüyü büyüttüğünüzde piksel ızgaraları görüntüleyebilirsiniz. Piksel ızgaraları görüntülemek veya gizlemek için View menüsünden Show komutunu seçip Pixel Grid komutunu tıklayın.
Resim
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu
 
Mesajlar: 721
Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj
Kayıt: 15 Mar 2013 13:09
Konum: Ankara

Reklam

Dön Photoshop

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


  • Reklam
cron