duyuruElektroArge.com'a Hoşgeldiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın. duyuru

houseForum ana sayfa   iletişimİletişim   bilgiSSS  
kırmızı yeşil mavi
ekleKayıt  anahtarGiriş
evForum ana sayfa goKod Paylaşımı & Tamamlanmış Projeler goC Dili Kod Paylaşımı ve Projeler

• Reklam

Not Ortalaması Hesaplayan Program

C Dili ile Yazılmış Kodlar ve Tamamlanmış Projeler

Not Ortalaması Hesaplayan Program

Mesajgönderen okanbilke » 14 Şub 2014 07:23

//notortalamasi.c - 14.02.2014 - Okan BİLKE -www.elektroarge.com

#include <stdio.h>

int main()
{
int i = 1; // dongu sayaci
float aktifnot = 0.0; // o anda girilen not
float toplamnot = 0.0; // girilen notlarin toplami

//notlari oku
do
{
printf("%d. not: ",i);
scanf("%f", &aktifnot);
if (aktifnot ==-1)
break; // not girisi bitti

if (aktifnot < 0)
{
printf("pozitif bir sayi giriniz!\n");
continue;
} else {
toplamnot += aktifnot;
}

i++; // sayaci unutma
} while (aktifnot != -1);

//ortalama hesapla:
printf("\n%d not girdiniz. \nOrtalamasi: %f", i-1, toplamnot/(i-1));

return 0;
}
//bu dosya elektroarge.com'dan indirilmiştir

Programda notları okuyan kısım, 12. ve 28. satırlar arasında bulunan do-while döngüsüdür. Bu döngü ile kullanıcıdan girmek istediği kadar not okunuyor. Kullanıcı not girmeyi sonlandırmak istediğinde -1 değerini giriyor. Bu durum 16. satırda kontrol ediliyor. Eğer kullanıcı -1 değerini girmişse not girme işleminin son bulduğu anlaşılıyor ve 17. satırdaki break ifadesi ile döngüden çıkılarak 29. satıra geçiliyor. 31. satırda da ortalama hesaplanarak ekrana yazdırılıyor.
Programımız ayrıca klavyeden girilen negatif sayıların kontrolünü de yapıyor. 19. satırda, kullanıcının girdiği notun sıfırdan küçük olup olmadığı kontrol ediliyor. Eğer sayı sıfırdan küçükse kullanıcı uyarılıyor ve 22. satırdaki continue deyimi ile program akışı 12. satıra gönderiliyor. Böylece 22. satırdan sonraki satırlar çalıştırılmayarak kullanıcıdan yeni bir not girmesi istenmektedir.

Örnek program çıktısı:
1. not: 67
2. not: 98
3. not: 34
4. not: 52
5. not: -1

4 not girdiniz.
Ortalamasi: 62.750000

Örnek program çıktısı 2:
1. not: 45
2. not: 12
3. not: 100
4. not: -3
pozitif bir sayi giriniz!
4. not: 7
5. not: 33
6. not: 89
7. not: -1

6 not girdiniz.
Ortalamasi: 47.666668
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Beğendiklerim: 0 mesaj
Beğenilenlerim: 0 mesaj

Reklam

Re: Not Ortalaması Hesaplayan Program

Mesajgönderen BelkiOlur... » 14 May 2015 19:52

Kodlamanızda hata var. -1 değerini girdiğim halde program sonlanmayıp veri almaya devam ediyo. 2 gündür sorunu çözmeye çalışıyorum ama do ve while döngülerine tam anlamıyla hakim olmadığımdan programı düzeltemedim. İlgilenirsiniz umarım.
Kullanıcı avatarı
BelkiOlur...
Çırak
Çırak

Mesajgönderen okanbilke » 20 May 2015 04:37

BelkiOlur... yazdı:Kodlamanızda hata var. -1 değerini girdiğim halde program sonlanmayıp veri almaya devam ediyo. 2 gündür sorunu çözmeye çalışıyorum ama do ve while döngülerine tam anlamıyla hakim olmadığımdan programı düzeltemedim. İlgilenirsiniz umarım.

do - while döngüleri while içerisi doğru olduğu sürece çalışır. Bu programda while'ın içinde sayının -1 e eşit olmadığı sürece çalışması söylenmiş yani -1 olduğunda veri almayı bırakıyor program. kodları denedim bir sorun göremedim. Buradan do-while döngüsü ile ilgili daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz: c-dili-dersleri/ders-18-do-while-dongusu-t561.html
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Mesajgönderen BelkiOlur... » 01 Haz 2015 18:16

Evet haklısınız. Bende daha sonraları kodu deneyince sorun çıkmadı. Sorunun asıl nedeni benim kodda değişiklik yapmış olmam. Kodunuzu tekrardan yapıştırıp deneyince sorun çıkmadı. Yanlışım için kusura bakmayın.

Bu arada bu sitenin üye sayısı belli bi düzeyde olmasına rağmen şimdiye kadar hiç benle aynı anda açık olan üye görmedim. Heralde üyelik yapıp sonradan bırakmışlar. Ama bence çok şey kaçırıyolar. Bu sitede öğrenmeye hevesli insanlar için çok faydalı şeyler var.

Sitede aradım ama bulamadım o yüzden burda soruyorum. USB Bellekler için FAT32 mi yoksa NTFS mi önerirsiniz? Bu formatların avantajları nedir? Birde güvenli çıkarılmadığı zaman veri kaybı olabiliyo onu engellemek için ne yapabiliriz?
Kullanıcı avatarı
BelkiOlur...
Çırak
Çırak

Mesajgönderen okanbilke » 09 Haz 2015 15:05

BelkiOlur... yazdı:Bu arada bu sitenin üye sayısı belli bi düzeyde olmasına rağmen şimdiye kadar hiç benle aynı anda açık olan üye görmedim. Heralde üyelik yapıp sonradan bırakmışlar. Ama bence çok şey kaçırıyolar. Bu sitede öğrenmeye hevesli insanlar için çok faydalı şeyler var.

chati kullanıyorsanız eğer sadece arkadaşlarınızı online görebiliyorsunuz arkadaşlık isteği gönderin.

BelkiOlur... yazdı:Sitede aradım ama bulamadım o yüzden burda soruyorum. USB Bellekler için FAT32 mi yoksa NTFS mi önerirsiniz? Bu formatların avantajları nedir? Birde güvenli çıkarılmadığı zaman veri kaybı olabiliyo onu engellemek için ne yapabiliriz?

NTFS kullanın derim. büyük mb lı dosyaları fat32 sistemine atamazsınız.
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Mesajgönderen Tunç_Arslan » 07 May 2017 16:29

Ellerine sağlık fakat şunu anlayamadım(Sadece bunda değil). Derleye bastığımda program kendini durduruyor nasıl düzeltebilirim.
Kullanıcı avatarı
Tunç_Arslan
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen okanbilke » 24 May 2017 21:26

Tunç_Arslan yazdı:Ellerine sağlık fakat şunu anlayamadım(Sadece bunda değil). Derleye bastığımda program kendini durduruyor nasıl düzeltebilirim.

kodun sonuna getchar(); komutunu ekleyin. siz bir tuşa basana kadar kapanmamasını sağlar.
okanbilke@gmail.com
Kullanıcı avatarı
okanbilke
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Dön C Dili Kod Paylaşımı ve Projeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

• Reklam